Különleges mintájú és színű levelei miatt a fittónia, vagyis a hálóslevél a floráriumok igen kedvelt növénye. Angol neve, a “nerve plant” jelentése “ideg növény”, amelyet minden bizonnyal a levelek erezetének mintája alapján kapott. Hívják még “mozaik növénynek” is.
A fittónia örökzöld évelő, lágyszárú trópusi növény. A levél erezete lehet ezüstös fehér, piros, rózsaszín, fehér és világoszöld is, míg a levél többi része jellemzően sötétzöld.
Alacsony termetű növény, amely tökéletes eleme a floráriumoknak, növény terráriumoknak, palackkerteknek. Magassága 6 és 12 cm között lehet, míg kiterjedése akár a 45 cm-t is elérheti. Ritkán hoz virágot, ha szobanövényként neveljük. Virága jelentéktelen pirosas vagy sárgásfehér, amely egy felnyúló lándzsaszerű száron, mintegy kalászon ül.
A fittónia temperamentumos, bizonyos szempontból nehezen nevelhető szobanövény. Nagyon magas páratartalmat igényel, amelyet folyamatosan fenn kell tartani a számára, ugyanakkor nem tolerálja a pangó vizet. Érzékeny a direkt, erős napsütésre, levelei könnyen megégnek.
A fittónia története
A hálóslevél Dél-Amerikából, elsősorban Peruból származó növény, de megtalálható Ecuador, Bolívia és Brazília területén is. Az Amazonas vidékén élő törzsek levelét, teáját fájdalomcsillapítóként használták fejfájásra és fogfájásra.
A 19. század közepén hozták át Belgiumba illetve Angliába két faját.
A fittónia nevet a növény egy ír botanikus hölgyről, Sarah Mary Fitton-ról kapta, aki a 1817-ben írta meg testvérével közösen a Beszélgetések a botanikáról című könyvet, amelyben egy anya és fia folytat beszélgetést a botanikáról és a Lynné-féle rendszerezés fő elveiről.
A hálóslevél több latin névvel is büszkélkedhetett már eddigi “karrierje” során. Latin neve: Fittonia albivenis. Korábbi tudományos neve: Fittonia verschaffeltii.
Hálóslevél vagy pettyeslevél?
A hálóslevél elképesztően sok változattal rendelkezik, olyannyira, hogy könnyű összetéveszteni a pettyeslevéllel, vagy szeplősarccal is. A különbség leginkább abban érhető tetten, amilyen mintázatban a két növény levelei színesek. A hálóslevélnél ez legfőképp a levél ereinél látható, míg a szeplősarc elszórtabban színes.
A következő fotón az előtérben szeplősarc, a hátsóbb sorokban fittónia látható:
Fittónia változatok
Miután a fittónia rendkívül látványos levéldísznövény, számos nemesített színváltozatot neveltek a kertészetek az elmúlt évtizedekben.
A színváltozatokban a levél széle, az erek és a levél többi része, a “mozaik” ölt magára különböző színeket. Változó lehet a levelek formája, mérete is, sőt, olyan is lehet, hogy a levelek mintázata az alsóbb levelek esetében más. A levélszélek lehetnek akár fodrosak is.
Néhány fittónia változat, amelyekkel dolgozunk (attól függően, hogy épp mi hozzáférhető):
Fittonia Red Star
Intenzíven sötétrózsaszín változat, helyenként szinte egybefüggően.
Fittonia Josan
A levelek szinte teljes egészében korallpirosak, az erek nem rajzolódnak ki annyira erősen, mint a többi változatnál.
Fittonia Skeleton
Szinte UV zöld alapszínen jelennek meg a sötétrózsaszín levélerek.
Fittonia Angel Snow
Középzöld levél, világosabb erekkel.
Fittonia Red Vein
Sötétzöld, kerek levelű változat, amelyben leginkább csak a fő ér látszik sötétrózsaszínben. Rendkívül elegáns változat.
Fittonia Jolly Lemon
Teljesen világoszöld, élénkzöld változat, a tavaszi fű színeiben.

Hálóslevél gondozása
A hálóslevél nem különösebben érzékeny szobanövény, de akad néhány dolog, amire figyelni kell. Tartsuk szem előtt, hogy trópusi, esőerdei növény, vagyis a párát/nedvességet és a meleget alapvetően igényli.
Megfelelő hely
Legyen számára elég fény, de nem direkt napsütés! Alapszabály, hogy a hálóslevél színes változatai több fényt igényelnek, mint a zöld változatok. De mennyi az annyi? A hálóslevél viszonylag gyorsan nő, így figyelnünk kell, mennyire fordul a növény vagy mennyire nyúlik meg. A megnyúlás a fény hiányát jelzi. (Ezzel a téli időszakban alapvetően nem sokat tudunk tenni.)
A huzatot nem kedveli, vagyis se légkondícionáló, se fűtés feláramlásába ne tegyük!
Locsolás
Kedveli, ha a földje nedves, de nagyon óvatosnak kell lenni, nehogy túlöntözzük. Célszerű inkább hagyni egy kicsit lekókadni, és akkor meglocsolni, hogy kitapasztaljuk, mi az igénye. Ezt persze óvatosan tegyük, mert ha túlfutunk, könnyen kiszáradhat. Természetes élőhelyén gyakoriak az esők, a növény nem tárolja a vizet leveleiben.
Metszés
A hálóslevél bokrosodik, ha visszametsszük. A cserépben tartott növényt tehát forgassuk, figyeljük, és a tőhöz viszonylag közel vágjuk le a hajtásokat, ha formás növényt szeretnénk. A levágott hajtásokat földbe tehetjük és legyökereztethetjük.
Hálóslevél floráriumban
A floráriumban, amiben alapvetően nincsenek virágzó növények, a fittónia adja a színt. Ráadásul alapvetően alacsony növekedésű, bokrosodó növény, tehát ideális alany a floráriumi beültetéshez. Azonban azt mindenképpen hangsúlyozni kell, hogy nagyon nem mindegy, milyen növényekkel ültetik össze! A nagyobb, gyorsan növő növények hamar túlnőhetik, vagyis figyelnünk kell rá. Locsolás szempontjából pedig nagyon nem jó ötlet olyan növényekkel egybeültetni, amelyek nem igénylik a folyamatos nedvességet – például a pozsgásokkal sincs egy hullámhosszon…
Hálóslevél palackkertben
A hálóslevél kiválóan nevelhető palackkertben, zárt floráriumban is. Mivel a páratartalom számára fontos tényező, ezt pedig a zárt florárium tudja biztosítani, de ebben az esetben semmiképp sem kerülhet direkt napsütésbe, hiszen a zárt florárium nagyon hamar felmelegszik és a növény megfő.
