Amikor átadunk egy-egy floráriumot, mindig elhangzik a kérdés: hogyan kell gondozni? Mennyit kell locsolni? Ki kell-e nyitni a tetejét? Kell-e szellőztetni a floráriumot?
Ilyenkor mindig elmondjuk a legfontosabbat:
- A florárium ne kerüljön tűző napra, mert a túl nagy meleg árt neki, szinte felforralja, megfőzi a növényeket.
- A zárt floráriumot nem kell locsolni, de figyelni kell a növényeket, és előfordulhat, hogy több hónap időtávon szükséges a víz pótlása.
- Télen felhívjuk rá a figyelmet, hogy a növények szállítás közben is megfázhatnak, ha a hideg kinti világba kerülnek. Ezért javasoljuk, hogy fűtött autóval szállítsák a floráriumot.
Hazaérkezve és a floráriumot a végleges helyére elhelyezve a környezet hőmérsékletét átveszi az üveg, illetve a florárium belsejében lévő sziklák és a föld is. Ilyenkor lehet beállítani a párásodás mértékét is.
A párásodásról Laci részletesen beszél ebben a videóban:
Az egyensúlyi rendszer tehát beáll, a florárium szépen fejlődik, funkcionál.
Aztán egyszer csak az odafigyelő gazdi azt veszi észre, hogy a moha megbarnult, vagy rosszabb esetben egyes növényeken penész jelent meg. Ez bekövetkezhet akár több hónapi tökéletes működés után is. Mivel a nálunk vásárolt floráriumok esetében vállaljuk hogy e-mailben segítséget nyújtunk, így szinte már előre tudjuk, hogy mik lesznek azok az időszakok, amikor több ilyen segélykérés fut be a florárium tulajdonosoktól…
A florárium számára veszélyes időszak mindig a hirtelen hőmérséklet változás!
Mik ezek az időszakok?
- Télen véletlenül rányitják az ablakot a floráriumra, és ha kint erős fagy van, egy szellőztetés is elég néhány növénynek arra, hogy megfázzon.
- A fűtési szezon beindításakor általában nagyot tud ugrani a szoba hőmérséklete, különösen akkor, ha 25-26 fokot tartanak a lakásban. Mivel ilyenkor jellemzően a lakásban nincs túl sok fény, a sötétség és a meleg pára penészedés beindulását okozhatja.
- Téli napokon, amikor esetleg a florárium az ablakpárkányon van elhelyezve, hogy több fényt kapjon a téli sötétségben, egy hirtelen jött verőfényes nap is azt okozhatja, hogy a florárium hirtelen túlmelegszik. Ezt a moha viseli a legnehezebben, és jellemzően ilyenkor szokott megbarnulni.
- Az utóbbi évek tavaszai, amikor a lakásban még esetleg megy a fűtés, de mégis hirtelen hőmérséklet emelkedés jellemzi a nappalokat, a lakásban hirtelen 30 fok is előállhat. Ilyenkor először a moha jelez.
- Azokban az esetekben, amikor a florárium teteje nem zár tökéletesen, a pára folyamatosan szökik el. Egy hirtelen erős felmelegedés azonban láthatóvá tudja tenni, hogy a florárium kiszáradóban van. Ha odafigyelünk, még épp időben megmenthetjük a fittóniákat…
- A nyári hőségriadók pedig a növényekre is veszélyesek tudnak lenni, tehát törekedni kell arra, hogy ilyenkor a lakás leghidegebb pontjára tegyük a floráriumot, vállalva esetleg azt is, hogy ilyenkor pár napig kevesebb fényt kap.
Ha a hőmérséklet emelkedés és a fény csökkenés egyszerre következik be, akkor nemcsak a növények pusztulásával, de a penészedéssel is szembe kell néznünk.
Mit tehetsz, hogy floráriumod megússza ezeket az időszakokat?
- Ne hidd el, hogy a florárium tökéletesen gondozásmentes…;)
- Ha megörülsz a téli és tavaszi napsütésnek, húzd hátrébb az ablaktól a floráriumot és figyelj oda a fűtésre!
- Figyeld a növényeket, a földet, a párásodást! A florárium nem egy szempillantás alatt szokott tönkremenni.