Mi is az a bonsai?
A bonsai szó jelentése: lapos tálban nevelt fa, növény. Kínában és Japánban kezdték el a minikertészkedésnek eme művészetét űzni.
A bonsai a természet megfigyelésén alapuló művészet. Úgy alakítja a növényt, hogy folyamatosan figyelembe veszi a növény igényeit is. A növény művészeti tárgyá válik, miközben él és folyamatosan változik.
Egy-egy bonsai neveléséhez ugyanolyan hosszú idő kell, mint amikor a kertbe ültetünk egy fát.
Amitől ez mégis nehezebb: a bonsai rendkívül kevés tápanyagból építkezik.
Tápanyag
A lapos tálban kevesebb mikrotápanyag van, ezáltal a növény kisebb leveleket növeszthet. Ugyanakkor sokkal könnyebben billen át az állapot a “túl kevés”-be, ami a növény pusztulását okozza. A tápanyagokat megfelelő tápoldattal kell pótolni.
A bonsai speciális ültetőközeget is kíván. Különböző keverékekre esküsznek a bonsai művészei: speciális bonsai föld, akadama, lávakő zúzalék stb. szerepelnek a listán.
A bonsai tál sajátossága, hogy a kevés föld egy széles tálban terül szét. Így a párolgás is nagyobb, miközben a sekély talaj eleve kevés vizet tárol. A bonsai locsolása leginkább permetezés, illetve a növény fajtájától függően bemerítéssel is történhet.
Ezt a problémát oldja meg a bonsai florárium.
Átültetés
Az átültetéskor kerül sor a gyökerek metszésére, amit ismét csak türelemmel kell végezni, nehogy az elégtelen gyökérzet pusztuláshoz vezessen. Az átültetés valójában ritkán történik nagyobb tálba.
Metszés és drótozás
A metszés és a drótozás fogja alakítani a bonsai fát. Ezeket a műveleteket néhány évente kell végezni, tehát a türelem itt is nagyon fontos. A növénynek “túl kell nőnie”, meg kell erősödnie, mielőtt visszametsszük.
A metszés során figyelembe kell venni, hogy milyen irányba fog utána fejlődni ág, és milyen formát szeretnénk elérni. Amilyen irányba mutat egy rügy vagy hajtás, abban az irányban fejlődik majd ág.
Haladó bonsai gondozók levélmetszést is végeznek, amikor a cél az, hogy a nagy levelek lemetszése után a növény kisebb leveleket növesszen.
A dróttal alakításnál nemcsak a hajlításokat kell figyelni, de a szorítást is, mivel a kéreg elszorítása befolyásolja a tápanyagok áramlását.
Miből lehet bonsai -t csinálni?
Lényegében minden fásodó szárú növény alkalmas bonsai készítésére. A növény fajtájától függően készíthetünk kültéri vagy beltéri bonsai -t is. A növény típusa fogja meghatározni, hogy kültéri vagy beltéri bonsai lesz belőle. A hazai fák és bokrok négy évszakosak, szükségük van a téli hideg, pihenő periódusra. Ha szobai bonsai-t szeretnénk, trópusi növényt kell választanunk.
A legegyszerűbb bonsai
- Válasszunk ki egy olyan növényt, amelynek már kifejlett törzse van, és több, földhöz közeli ága, hajtása. Célszerű valamilyen apró levelű fajt választani, hogy teljesebb legyen a miniatűr fa érzésünk!
- A törzset vágjuk el. A vágási felületet kezeljük le, majd az alsó ágak metszésével folytassuk.
- A gyökérzetet is vágjuk vissza, és ültessük be a növényt egy lapos tálba.
- Óvatosan töltsünk bonsai ültetőközeget a gyökerek közé!
- Permetező segítségével locsoljuk be! Ha tehetjük, használjunk erre a célra esővizet!
- Ha szükséges, drótozással rögzítsük a fácskát a tálba! A valódi bonsai tál alján ezért található két lyuk.
A következő metszés a növény növekedési ütemétől függ, de ez akár 2 évet is igénybe vehet.
Aprólevelű fajok, amikkel érdemes kísérletezni:
Juniperus
Cukorsüveg fenyő
Fontos, hogy a növény igénye határozza meg azt, hogy hol tartsuk a bonsai-t. Attól, mert kicsi, nem válik beltéri növénnyé!
Bonsai stílusok
Az egyes bonsai formáknak külön neve is van.
Miután a japán kultúra az aszimmetriát, a korból, használatból eredő hibát erénynek tekinti, így például a bonsai kiszáradt ága is szerves része a teljességnek.
Bonsai florárium, avagy lehet-e floráriumban nevelni bonsai-t?
Ezt a növény igénye határozza meg! Már ha elszakadunk a bonsai szó jelentésétől és az üvegedényben nevelt mini fára gondolunk…
Trópusi, párakedvelő faj mindenképp tartható üvegben. Ennek kétségtelen előnye, hogy üvegben és különösen zárt floráriumban tartva a bonsai nem fog kiszáradni, ami egyébként napi szintű probléma lehet a sekély, lapos tálban nevelt bonsai esetén. A trópusi jelleg azért fontos, mert a trópusi növények válnak a mi éghajlatunkon beltéri szobanövényekké.
Borágó – Carmona bonsai
Nagyon kedvelt bonsai növény szép, apró levelei miatt. Beltéren tartandó. Tavasszal fehér virágokat hoz, melyek bogyókká alakulnak.
Ficus ginseng bonsai
Vaskos “lábaival”, kis zöld leveleivel nagyon látványos florárium készíthető a beültetésével. Könnyen asszociálhatunk a Kis herceg bolygójára. A vaskos rész vizet tárol, így még nyitott tálban is szinte elpusztíthatatlan. Visszavágható.
Bonsai szerű mini fák
Az olyan növények, amelyeknek a szára gyorsan keményedik, vagy egy-egy feldarabolt szár könnyen legyökeresedik, kiválóan betöltik a “mini fa” szerepet. Ehhez mindössze néhány évet kell várni, de legalább nem 5 évet…
Párakedvelő faj az arália. Ha túlnő, visszavágható.
A majomfa (Crassula) szárazságtűrő, amely szegényes talajban is remekül él. A téli hónapokban hűvös helyen kell tartani, de fagymentes helyen.
Pinterest gyűjteményünk és a képek forrása: Bonsai