Növénykedvelő növénygyilkosok… köztünk élnek… Kik ők? általában csak nagyon elfoglalt családanyák vagy geek agglegények, akik egyébként szeretik, ha a környezetük szép és zöld, egészséges növényekkel van tele, de sajnos már csak akkor jönnek rá, hogy a szobanövényük igényelt volna egy kis vizet, amikor az már az utolsókat rúgja… És mit tesznek ilyenkor? Adnak bőven a szomjazónak, úgy, hogy a növény utána napokig vízben áll. Ők azok, akik azt mondják magukról:
“Ó, én bármilyen szobanövényt ki tudok pusztítani!”
vagy:
“Nálam minden növény elpusztul.”
Strapabíró szobanövény és zöld = minikert üvegben
Bizony, bizony, létezik olyan, hogy GONDOZÁSMENTES szobanövény, sőt, szobanövény-kompozíció!
Ez pedig a lezárt üvegbe ültetett minikert!
A “lezárt üveg” lehet tökéletesen zárt – ez a dugóval vagy csavaros tetővel lezárt palack vagy üvegtartály, üveg fűszertartó -, de lehet üvegtetővel lefedett üveggömb is. Alapvetően mindkettőből távozik el vízpára, de olyan minimális mértékben, hogy elég akár pár hónap alatt egy-egy evőkanálnyi víz a növények számára.
Mit tegyél, ha egy növénygyilkos barátodnak, ismerősödnek szeretnél ilyet ajándékozni?
- Először is, puhatold ki, hova tudná tenni ezt a minikertet! A floráriumok számára fény mindenképpen szükséges, de tűző napra nem kerülhet, mert a minikert villámgyorsan mini üvegházzá válik és megfőnek benne a növények. A cél meg nem az, hogy a növénygyilkos növénygyilkos maradjon…
- Vedd fel velünk a kapcsolatot, és kérdezd meg, a florárium webshopunkban kinézett palackok vagy zárt üveggömbök közül melyiket ültettük be már minimum 2 hete. Ha ugyanis egy olyan darabot kérsz, amit most ültetünk be, akkor lehetséges, hogy az optimális vízkörforgás beállításához a floráriumot odafigyelve kell szellőztetni – ezt pedig a növénygyilkos nem tudja megtenni.
- Ha ragaszkodsz egy konkrét üveghez, beültetéshez, design-hoz, akkor adj nekünk 2 hetet rá, hogy beállítsuk az álomdarabot!
- Add meg elérhetőségünket a barátodnak, hogy ha bármilyen furcsaságot tapasztal, gyorsan tudjon nekünk fotót küldeni, és mi tudjunk segíteni, ha gond lenne. Nem szokott gond lenni, de ha mégis.
Hidd el, a palackkert jó megoldás!
Léteznek-e elpusztíthatatlan szobanövények?
Természetesen nem, de vannak, amelyek kifejezetten strapabírók, amelyeket nehéz elpusztítani.
Mik a jellemzőik ezeknek a strapabíró növényeknek?
- Nem érzékenyek a talaj víztartalmára. Természetesen minden növény igényel vizet, de azok, amelyek leveleikben vagy gyökereikben tudják tárolni a nedvességet, azok kibírják, ha elfelejtik őket meglocsolni. A húsos levelű szobanövényekről joggal feltételezhetjük, hogy ilyenek. A gyökérzetről nem tudjuk ezt ránézésre megállapítani, ilyenkor csak az a megoldás, ha utánaolvasunk.
- Nem igényelnek túl sok fényt, illetve akár szegényesebb fényviszonyok között sem nyúlnak meg. Ezek jellemzően a talajtakaró növények, amelyek természetes élőhelyükön a nagy fák árnyékában élnek.
- Nem érzékenyek a levegő páratartalmára, bírják a fűtést, nem igényelnek párásítást.
- Kevésbé érzékenyek a talaj minőségére. A növénygyilkosok azt sem szokták észrevenni, ha a növény már elhasználta a földjét, vagyis tápanyagban szegény talajban él.
- Nem zavarja őket a kemény víz. A kemény víz nálunk szinte mindenhol probléma, és bizony vannak olyan növények, amik ezt kifejezetten rosszul tolerálják, csak esővízzel vagy lágyvízzel lehet hatékonyan életben tartani őket.
Hát… lássuk be, hogy ilyen paraméterek alapján keresgélve nem pont olyan szobanövényünk lesz, amelyet elképzeltünk…
Melyek azok a fajták, amikkel érdemes próbálkozni, ha nem floráriumban gondolkodunk, hanem cserépben szeretnénk nevelgetni őket?
- futóka
- anyósnyelv
- aszparágusz
- yucca
- sárkányfa
- karácsonyi kaktusz
- zamio
- filodendron
Szárazságtűrő szobanövények – őket a túlöntözés pusztítja ki!
A szárazságtűrők alatt elsősorban a kaktuszokat és pozsgásokat szoktuk érteni. Idegen nevük: szukkulensek.
Ők természetes élőhelyeiken ahhoz az időjáráshoz alkalmazkodtak, ahol sokszor nagy a hőingadozás, nappal tűző napsütésben, éjjel hidegben, és csak időnként érkező csapadékkal kell boldogulniuk. Leveleik ezért dundik, hogy minél több vizet tudjanak magukban eltárolni a száraz időkre.
Mit lát a gondos növénygyilkos?
Hűha, valóságos sivataggá vált a talaj a cserépben!
Nosza, meglódítja, ad neki vizet bőségesen, és ha nincs szerencséje a kis növénynek, akkor a vízelvezetés is messze áll a tökéletestől. Vagyis ha még a cserepén van is lyuk, a kaspó – ami kétségtelenül biztosan nagyon design-os… – valószínűleg nem átlátszó, így aztán fel se tűnik, hogy a cserép és ezáltal a növény is vízben tocsog.
Az öntözővízben álló növénynél pedig elindul a gyökérrothadás, és mivel ezeknek a fajtáknak a gyökerének szüksége van oxigénre is, a gyökér gyakorlatilag belefullad a pangó vízbe.
Szukkulens florárium – miért jobb, mint a kaspó?
A szukkulens florárium esetében kiemelten figyelünk a vízelvezetésre. Kavicsréteg, majd jó vízelevezetésű homokréteg gondoskodik róla, hogy a gyökér ne álljon vízben, de locsoláskor legalábbis láthatóvá váljon, amikor a víz már leszivárog az alsóbb rétegekbe.
Sok szárazságtűrő levelének állapotával jelez: ha a levelek elveszítik dundiságukat, akkor kell locsolni, de akkor is csak kevés vízzel.
Vagyis összességében: ha a növénygyilkos ráérez az “óvatos locsolás” mikéntjére, és a locsolási időközt nagyjából 2 hétre lövi be, túl nagyot nem tévedhet.
Döntöttél? Florárium? Jó döntés!
És hogyan tovább?
Online floráriumdoktor – küldj képet, segítünk!
Minden növénygyilkos elindul valahogyan… Ha már feltűnik neki, hogy valami nem stimmel, nem ugyanolyan a floráriuma, mint amikor megkapta, az az első lépés a fejlődésben.
Weboldalunkon nagyon részletes növénygondozási, floráriumgondozási útmutatót adunk. Ha azzal kapcsolatban bármilyen plusz kérdés merül fel – például nem tudod, jó-e a helye, nem kell-e szellőztetni stb. -, csak küldj róla fotót, és segítünk!