Barion Pixel
Florárium rétegek-EDIT
Florárium rétegek-EDIT

Florárium rétegek

A florárium különlegessége, hogy az üvegbe ültetés miatt a felszín alatt lévő rétegek is láthatóvá válnak, ráadásul mivel az üveg alul nem lyukas, és a florárium zárt rendszerként kell hogy működjön, olyan anyagokra is szükség van, amit egy cserépbe nem tennénk be. Így tehát a florárium rétegzése egyrészről szükséges, másrészről viszont dekorációs célokat szolgál. Egyes rétegek kötelezőek, mások változtathatók.

Nézzük, milyen rétegekkel dolgozunk mi!

blank

Vízelvezető réteg

A legalsó réteg funkciója, hogy az esetlegesen túl sok vizet a talaj rétegből levezesse, ezáltal a növények megszabaduljanak attól a veszélytől, hogy gyökérrothadás keletkezzen a túlnedvesedett virágföld miatt. Túlöntözés jellemzően cserepes növények esetében fordulhat elő, zárt floráriumokat nem locsoljuk rendszeresen, az összeállításnál is csak minimális vizet permetezünk az üvegbe. Ebből következően ez az un. drain réteg inkább dekorácios célt szolgál.
Kavics, kőzúzalék, agyagolyó lehet a vízelvezető réteg anyaga. Mi leggyakrabban kőzúzalékot használunk, és úgy választunk az egyes kőzetfajták közül, hogy milyen szín vagy textúra illik legjobban designhoz. Drain réteg lehet hófehér márvány, tufa, gyöngykavics csillámpala stb.

Elhatároló réteg

Az elhatároló réteg funkciója, hogy egy vízszintes válaszfalat képezzen a vízelvezető réteg fölé, ezáltal pedig megakadályozza hogy a talajszemcsék idővel bepotyogjanak a kőzet, kavics vagy agyaggolyók közé. Tisztább, rendezettebb kinézetet ad a floráriumnak.
Erre a célra ajánlják például a geotextilt is, de használnak szúnyoghálót, vagy kilyukasztott nejlont is. Volt rá példa, hogy egy újraültetésre hozott floráriumban fekete pólóanyagot találtunk. A kreativitás határtalan 🙂
Mi a sphagnum mohát, vagy más néven tőzeg mohát használjuk erre a célra. Nem csak elválasztó réteg, de komoly hozzáadott funkciója is van. A tőzeg moha vizet tárol, illetve kedvezően hat a florárium pH-jára, jódtartalma pedig fertőtlenít. Mivel élő növényi részeket is tartalmaz, hónapokkal később is zöld vegetáció figyelhető meg a kavics és a földréteg között.

Florárium rétegek, élő sphagnum
Florárium rétegek, élő sphagnum

Aktív szűrő réteg

A florárium mikrokörnyezetét az aktív szén tartja karban, amely átszűri a vizet, megköti az esetleges kemikáliákat, kellemetlen szagokat.
Többféle szén is használható. A lehető legnagyobb tisztaságú faszén, a kertészeti szén vagy a pellet formában kapható szén is használható.

Talajréteg

A florárium megfelelő föld keveréket kíván. Ennek a föld keveréknek elsősorban a párakedvelő, jellemzően trópusi növényeket kell kiszolgálnia, ugyanakkor lazítani is szükséges. Mindazonáltal tápanyagtartalma nem lehet túlságosan nagy, hiszen nem célunk, hogy a növények gyors és erőteljes növekedésnek induljanak.
A hagyományos virágföld mellett szokták még ajánlani a gilisztahumuszt és az agyagos földet is, illetve a bonsai készítéshez használatos speciális földeket is (akadama, keto, kanuma, kiryu).
A virágföldhöz lazítás céljából kókuszrostot, orchidea ültetőközeget, perlitet, vermikulit szilikátot, habkő zúzalékot vagy tőzeget szoktak keverni.
Az ideális keverék mindenkinek más. Néhány éve mi magunk is kikísérleteztük saját florárium földkeverékeinket.

Növények “rétege”

blankFő szempont, hogy zárt floráriumba párakedvelő, nyitott floráriumba szukkulens, azaz szárazságtűrő növényeket ültessünk. Ne keverjük a kéféle igényű növényt, mert valamelyik szenvedni fog, amellett nem is nyújt természetes hatást pl. a páfrány mellett egy kaktusz (kettő között egy Adriáról gyüjtött tengeri csillaggal). A két növénytípushoz eltérő földkeveréket kell használnunk, sőt a fényigényük is eltérő. A kaktusz floráriumot kitehetjük a tűző napra, a zárt floráriumot ezzel kivégeznénk. A Haworthia kedveli, ha  rendszeresen kiszárad a földje, a Fittónia ettől már elpusztul. Hosszasan lehet sorolni a különbségeket, ennek ellenére gyakran lehet látni a neten ilyen “kevert” beültetéseket.

A növények kiválasztásánál vegyük figyelembe a tartály méretét. Elsősorban lassan növő, kisméretű, un. törpe fajtákat érdemes választani, hogy a kompozíció – már ha van, pl. ösvény, egy lépcső, házikó egy tisztáson, állatfigurák stb. – minél tovább felismerhető maradjon. Kifejezetten előnyös, ha rendelkezünk némi növényismerettel, és kerüljük azokat a fajtákat, amelyek néhány hónap múlva majd teljesen benövik a teret, a leveleik az üveghez nyomódnak és eltakarják a gondosan felépített kis minikertet.

A moha harmonikusan dekorálhatja a kompozíciót. Zuzmót azonban ne használjunk zárt floráriumhoz, mert nagyon könnyen penészedik.

Dekoráció

A floráriumot dekorálhatjuk a felszínen is, de a talajréteg kétfelé bontásával a köztes réteget színes dekorhomokkal is kialakíthatjuk.

 

Megosztás:

És a többi...

blank

Jónak lenni jó

A MiniKert Florárium is részt vesz a Jónak lenni jó 2024-es kampányban. Egy részvételi lehetőséget ajánlottunk fel egy Páros florárium készítés workshopra (35.000 Ft értékben),

Tovább olvasom »