A házavató vagy lakásavató, a beköltözés mind a mai napig kedves szokás a baráti összejövetelekre, bár a kalákában építkezés ma már kevéssé jellemző – ami annak idején a házavató ünnepek eredeti célja volt, vagyis a segítők megvendégelése. Azonban a költözésben segédkező barátok minden bizonnyal nagy örömmel készülnek a lakásavató bulira.
Mit lehetne ilyenkor adni a házigazdának?
Házavató ajándékötletek – beköltöző ajándékok
Milyen házavatóra készülünk? Első házasok új családi házának avatására? Esetleg már egy többgyerekes család nagyobb házba költözését ünnepeljük? Vagy egy új lakásba költözött egy kedves barát? A választól függően számtalan házavató vagy lakásavató ajándékötlet juthat eszünkbe:
- lakásdekoráció, szigorúan olyan dolgok, amikre a házigazdának szüksége is van
- dekoráció vagy használati tárgyak a házzal összefüggésben – házikós dekor, házikós tárgyak, poénos lábtörlő
- hagyományos, házavatással kapcsolatos ajándékok különlegességgel megspékelve – különleges kenyér, fűszerekkel megbolondított só
- klasszikus látogató-ajándékok – virág, ital
Házavató, lakásavató ajándékok világszerte
Milyen ajándékokat visznek lakásavatóra az emberek a világ más részein?
- kenyér és só – a vendégfogadás, vendéglátás szimbólumai nemcsak a mi kultúránkban, de Németországban, Oroszországban és a zsidó hagyományban is
- gránátalma – Görögországban hagyományos házavató ajándék, amely Perszephoné történetét idézve összefügg a termékenységgel és a gazdagsággal is
- ananász – a 17. és 18. századi Európában és Amerikában elterjedt ajándék, amely a Karibi térség népeinek vendégfogadási szokásaira utal, ahogyan a birodalmi utazókat fogadták
A MiniKert Florárium ötletei:
Több-kevesebb gondozást igénylő élő növényes floráriumokat, palackkerteket ajánlunk, illetve növénnyel kapcsolatos dekorációs tárgyakat:
Florárium mini házikóval
Kinek milyen házikó tetszik… Lehet apró, nagyobb, színes, rusztikus…
Florárium mini kerttel
A házavatótól általában még messze van a “kertavató”… Mini japánkert floráriumunk vagy mini zen kertünk kellemes hangulatot varázsol a házba, egyben egy apró kis harmónia-szeletet ad.
Hobbit ház florárium
Gyűrűk Ura rajongóknak kifejezetten ajánljuk! Ráadásul csodás áthallás a házra!
Borosüveg vagy pálinkásüveg florárium
Élő lakásdekor növénygyilkosoknak, ugyanakkor poénos ajándék a házigazdának, aki könnyen gondolhatja, hogy italt kapott ajándékba. A palackkert azonban nem fog csalódást okozni, mert lehet rajta gondolkodni, hogyan került a növény az üvegbe…
Akvarell dekoráció
Hobbit házzal vagy növényi dekorral…
Rénzuzmó falikép
Nem élő növény, de vizuálisan mégiscsak úgy tűnik…
Házavató, lakásavató szokások
A régi magyar házépítési szokásokban a házhely kijelölése és házépítés elkezdése “mágikus” elemeket is tartalmazott. Pénteken például nem kezdtek el házat építeni, mert az szerencsétlenséget hoz a lakókra.
Használták az építőáldozatot, vagyis a ház alapjába elásott áldozatot, amely a lakók szerencséjét, gazdagságát volt hivatott meghozni és távoltartani a rossz és ártó szellemeket. Ilyen volt pl. a küszöb alá rejtett pénz, azért, hogy a lakók sose fogyjanak ki a pénzből. Építőáldozatként leölt állatot is elástak: kakast, tyúkot vagy macskát. Más helyeken egy üvegben sót tettek a küszöb alá, de volt, ahol pálinkát, vagy az építőmester és a család nevét egy papírra felírva, mintegy időkapszulaként.
Amikor a házra felkerültek a tetőgerendák, akkor került fel a bokrétafa, amely jelezte, hogy egy fontos építkezési mérföldkőnél járnak.
A házba való beköltözés előtt mindent megtettek, hogy a felépült új házból az áldozatot ne a tulajdonos személye jelentse. Ugyanis úgy tartották, hogy aki először alszik az új házban, azt elviszi a halál. Ezért tyúkot, macskát zártak a házba. Más vidékeken állatot öltek le a még nem teljesen kész házban (pl. disznót).
A lakóház védelmében is igyekeztek mindent megtenni: védeni akarták az ártó szellemektől, boszorkányoktól, illetve a természeti csapásoktól. Boszorkányok és szellemek ellen a ház körüljárásától reméltek védelmet. Vihar idején szentelt gyertyát égettek, hogy a természeti csapás elkerülje a házat. Szerencsehozóként patkót szögeltek a házra, de olyan is volt, ahol a ház padlására tett lókoponyától remélték a védelmet és a szerencsét.
A magyar néphagyomány ismert segítő mitikus lényt is, a házikígyót.
A néphit szerint minden háznak megvan a maga kígyója, amely a küszöb alatt, a falban, fundamentumban, sárpadkán, sutban, az istálló falában, a hídlás alatt, telken a kazalban, vagy kő alatt, a kútban is tartózkodhat. Mondják úgy is, hogy a kígyó a ház őrzőszelleme. A házikígyót nevezik fehér kígyónak, de elnevezéseit legfontosabb tulajdonságairól kapta. A jóindulatú, mitikus lények közé tartozik. Jobbára rejtett életmódot folytat, és ahol nem zaklatják, szerencsét, jólétet hoz a ház lakóinak. Úgy tartották, hogy ha a kígyót tejjel etetik, gondozzák, hálás; kincsekkel, vagyonnal, gyermekkel ajándékozza meg a gazdát, de ha bántják, vagy elűzik, vagy éppenséggel megölik, a ház elszegényedik, a gazda vagy valamelyik hozzátartozója meghal.”
Házszentelés
A mindennapi élet gondjaiban nyújtanak támaszt az egyházi, liturgikus események is. A régi időkben a házavatóra nemcsak a kalákában dolgozó rokonokat, szomszédokat, barátokat hívták meg, de ott volt a helye a papnak is, aki szenteltvízzel hintette meg az új ház helyiségeit, áldást kérve a lakókra és távoltartandó a gonoszt.
A házszentelésről:
Vízkereszt (jan. 6.) napján, ill. hetében a pap szenteltvízzel meghinti a lakásokat, házakat. Az ajtó szemöldökfájára (szentelt) krétával fölírja az évszámot és a népi értelmezés szerint a Háromkirályok nevének (Gáspár, Menyhért, Boldizsár) kezdőbetűit: 20 + G + M + B + 22. Más értelmezés szerint a 3 betű a latin áldásformula kezdőbetűi: Christus Mansionem Benedicat (‘Krisztus áldja meg e házat’). Végeznek ugyanilyen módon házszentelést a lakás fölújítása vagy a ház fölépülése után is. – A népi hagyomány a házszentelésnek gonoszűző jelleget tulajdonít.