A növények számára ideális fénymennyiség biztosítása még a tavaszi-őszi periódusban sem könnyű feladat, hát még télen, illetve már egyre inkább nyáron sem, ugyanis a hőség ellen sokan a redőnyök leeresztésével védekeznek, ami természetesen a szobanövények számára sem tesz jót.
A fényszegény időszakok átvészelésének szerencsére már van alacsony fogyasztású megoldása: a teljes spektrumú LED szalagből készült növényvilágítás.
Mi magunk is ezzel a problémával küzdenénk az egyre sötétebb őszi és a végképp sötét téli időszakban. Így utánanéztünk, mit kell tudnunk a növények téli fényigényéről és a megoldási lehetőségekről.
Először is, a szobanövények jelentős részének természetes élőhelye valahol az Egyenlítő környékén található, ahol nem jellemzőek a sötét és rövid nappalok. Ráadásul sokuknak nincs is aktív illetve pihenő időszaka, hovatovább leveleik színét is a napfény adja. Számukra tehát létfontosságú, hogy télen is a megfelelő mennyiségű napfényhez, vagy annak leginkább megfelelő mesterséges fényhez jussanak.
A növények fejlődésük egyes szakaszaiban a spektrum más és más hullámhosszú részét igénylik, de teljes fejlődésük során a fény teljes tartományára szükségük van, az UV-től az infravörösig.
Nagyjából ennyit kell tudnunk ahhoz, hogy megfelelő világítást válasszunk a növényeinknek.
Jó ha tudjuk, hogy a mesterséges világításnak a növényekre gyakorolt hatásának vizsgálata valójában a LED megjelenésével tudott komolyan elindulni, egyszerűen azért, mert segítségével az üzemeltetési költségek alacsonyan tarthatók. Lényegében a részletes kutatások és kísérletek is csak az elmúlt években indultak, sokszor a napi gyakorlatban, vagy a növényvilágító LED lámpákat gyártók által.
Milyen LED lámpa a megfelelő a növények megvilágítására?
A válasz nagyon egyszerű: ez attól függ, mit szeretnénk elérni. Természetesen az is kérdés, milyen növényeket akarunk megvilágítani: üvegben élő floráriumi növényeket vagy cserépben élő szobanövényeket.
A) Hangulatvilágítás – elsősorban a gazdinak jó
Ha célunk az, hogy hangulatvilágításként kiemeljük növényeink szépségét, akkor erre a célra bármilyen lámpát választhatunk. A lakberendezési áruházak széles kínálatot nyújtanak a különféle asztali lámpákból, amelyekből célszerű olyat választani, ami lapos, széles talpon áll és a florárium fölé hajlik.
Íme egy tölthető, nagyon elegáns darab:
LED tölthető asztali lámpa 5W
A hangulatvilágítás kitűnő és nagyon romantikus eleme lehet a LED füzér világítás is:
Ezt a terméket webáruházunkban is forgalmazzuk: Növényvilágító elemes LED fényfüzér
B) Növénynevelő lámpa – figyelembe veszi a növény igényeit
Amennyiben növényeinket
- nevelni szeretnénk,
- megakadályozni a levelek színvesztését,
- elkerülni a növény megnyúlását, esetleg
- a téli időszakban szeretnénk szaporítani, már kifejezetten növénynevelő lámpára lesz szükség.
A növénynevelő világításként forgalmazott lámpák színes LED-ekkel készülnek, leggyakrabban a kék és a piros különböző arányú kombinációját tartalmazzák. Mit tudunk a színek szerepéről a növények fejlődésében, életében?
Kék és piros
Alapvetően 2 színt használ a legtöbb növénymegvilágítás: a pirosat és a kéket.
- A kék szín a növények fejlődésének kezdeti szakaszában fontos, amikor a palánták fejlődésnek indulnak.
- A piros szín az érést segíti elsősorban.
A legtöbb LED csíkon ennek a két színnek a kombinációját használják, még azt is megválaszthatjuk, hogy melyiknek a javára szeretnénk arányeltolódást. Ezt az opciót értelemszerűen csak azok tudják használni, akik – pl. melegházban – konkrét céllal termesztenek növényeket.
Zöld és sárga
Egy néhány évtizede folytatott kísérletben a növényekből kivont klorofillt és annak fényelnyelését vizsgálták. Megállapítást nyert, hogy a klorofill a zöld szín hullámhosszát visszaveri, így azt feltételezték, hogy a növényeknek nincs szükségük a zöld és a sárga színekre.
Mégis indultak azonban kutatások, amelyben üvegházi körülmények között, nagyszámú élő növényt világítottak meg zöld színű fénnyel. Arra a meglepő eredményre jutottak, hogy még akár az egyes fajok között is eltérő lehet az eredmény, és egyes virágzó növények esetében a zöld fénnyel világítás pl. előre hozta a virágzás időpontját, illetve más formájú növényt hozott létre, mint a vörös-fehér-infravörös megvilágítás.
Aki szívesen kísérletezne a színek növényekre gyakorolt hatásával, miközben lakásában hangulatmegvilágítást használ, okos világítást is választhat.
Teljes spektrumú növénymegvilágítás
Ha nincs más tervünk, csak az, hogy növényeink télen is jól érezzék magukat, a színes levelek ne veszítsék el színűket, a növényszárak ne nyúljanak meg az ablak felé, sőt, a miniatűr dugványok is szépen megeredjenek, akkor a megoldás a teljes spektrumú mesterséges világítás. Az emberi szem számára ez inkább egy rózsaszín fény, mint lila, amelyet egyébként a fotók nehezen adnak vissza…
A MiniKert Florárium elkészült floráriumai és növényei ilyen világítást kapnak.
Növényvilágításunkhoz teljes spektrumú LED szalagot használunk, amelyet a megvilágított felszín szélességéhez és hosszához igazítottunk. A felfüggesztés egyedi, lábakon álló, áthelyezhető.