Barion Pixel
patikai
patikai

Palackkert készítése: kezdő lépések

A palackkert florárium talán az a típusú florárium, amihez tényleg minden háztartásban van egy szép italos üveg, amit sajnálunk kidobni. Ha pedig barátaiddal rendszeresen összejöttök egy borozgatós beszélgetésre, a palackok újrahasznosított dekorációként lehetnek jelen a lakásban, őrizve a bulik emlékét.

Újrahasznosított dekor: mosd patika tisztára az üveget!

A szép palackkert egyik titka a tiszta és csillogó üveg. Ha választani tudsz, mindenképpen olyan üveget ültess be, amelyik nem karcos, nem túlságosan használt. Persze megvan annak is a különlegessége, ha egy már múzeális üveget használsz.

Az üveg belsejéből nem lesz könnyű feladat minden szennyeződést eltávolítani. Sokszor előfordul, hogy például patikai üvegek belső felülete meg van marva, és ezt az opálos marást semmivel nem lehet eltávolítani.

Mindenesetre szerelkezz fel ecettel és ha igazán bátor vagy, háztartási sósavval is…

Természetesen jól öblítsd ki az üveget!

Keressünk egy szép dugót a palackhoz!

Lehet az parafadugó vagy üveg dugó is, sőt, exkluzív dugó válhat egy üveggolyóból, vagy bútor ajtó gombból…

blank

Mostmár kezdődhet a tervezgetés!

Mivel tudsz belenyúlni az üvegbe?

Ahhoz, hogy az üvegbe ültetni tudjál, nem elég hogy maga az eszköz elég hosszú ahhoz, hogy leérjen az üveg aljáig. Ugyanis ha a csipeszt nem tudod kinyitni az üveg szája miatt, nem fogsz tudni úgy dolgozni, ahogy eltervezted…

Így tehát mielőtt palackkertet szeretnél készíteni, jól nézd meg milyen széles szájú a palack.

Több különböző eszköz is kapható webshopunkban, amik a palackkert készítés eszközkészletébe tartoznak.

A hosszú csipesz, a pálca és a karmos fogó mellett a hosszú ecset is fontos, hiszen a növényeket a földbe sokszor ecsettel nyomjuk bele óvatosan.

Mekkora növényt szeretnél beültetni?

A florárium készítés fontos döntése, hogy mekkora növényt ültetünk be az üvegbe. Ennek hatása van arra, hogy mennyi ideig lesz a florárium szép és a lakás dísze. Ha ugyanis a növényeknek van helye felfelé terjeszkedni, hosszú hónapokkal tudjuk megtoldani ezt az időszakot.

A palack kert esetében ez a kérdés azért is lényeges, hiszen a növényeket egy kis lyukon kell áterőltetnünk a palack belsejébe.

Választhatjuk azt a megoldást is, hogy pici hajtásokat, sőt, magokat ültetünk be.

A palackkert rétegei

A palackkert készítésekor is ugyanazokkal a rétegekkel számolunk, mint egy bármilyen más florárium esetében. A rétegekről részletesen: Florárium rétegek

A legalsó réteg az úgynevezett vízelvezető réteg, amely mindössze a föld rétegből vezeti ki az átfutó vizet. Azonban ha itt a vizet látunk, az már régen rossz… addigra már a földréteg mocsarasra ázott, a gyökerek fuldoklanak a vízben. A legalsó rétegnek választhatsz gyöngykavicsot, kőzúzalékot és agyaggolyókat is.

Ha szép palackkertet szeretnél, semmiképp se hagyd ki az elválasztó réteget. Ez választja el a legalsó réteget a földtől. Ha egy igényesebb, világos színű kőzúzalékot tettél a palack aljára, borzasztóan megzavarja a látványt, ha a szép, csillogó kövek közé beszóródik a föld. Hiszen a palackkert készítés lényege nem az, hogy egy koktélt csináljunk az összes hozzávalóból…

Elválasztó rétegként használhatsz sphagnum mohát, kókusz rostot vagy geotextilt is.

Egyéb jó tulajdonságai miatt mi a sphagnum mohára szavazunk.

Szükséged lesz még némi aktív szénre is, amely a körforgásban résztvevő vizet tisztítja.

Ne piszkolj, inkább készíts tölcsért!

Amikor ezeket a rétegeket beszórod az üvegbe, dolgozz minél tisztábban! Könnyedén készíthetsz magadnak tölcsért egy műanyag dossziéból vagy akármilyen hajlékony műanyag lapból.

Ne gyötörd meg a növényt, hálás lesz érte

A növény is élőlény, meghálálja ha nem egy pálcikával tuszkolod be a palack száján.

Finoman hajtogasd körbe a leveleit, hogy a levelek minél jobban rásimúljanak a szárra. Ha ügyes vagy, még egy pici cérnával is körbe tudod tekerni, amit azután csipesszel majd kiszedsz.

Minél több helyen törik el a levél, annál nagyobb eséllyel fogja tudni megtámadni a penész, hiszen a penészgomba ott van a palack belső levegőjében, a földben és a növények felületén is.

A penészgomba ellen nem sokat számít az aktív szén, mivel a penész a felszínen van, az aktív szén pedig a földréteg alatt, és semmi nincs ami a penész spóráit átvinné a földön és a szénen.

Leghatékonyabban és egyben természetes módon az ugróvillások tudják megtisztítani a floráriumot a penésztől.

Töröld le az üveget!

Csipesszel fogj meg egy darabka papírtörlőt, nyúlj be a palackba és gondosan töröld le az üveget.

Locsolás

Az öntözés során jó, ha csak pont annyi vizet juttatunk be, amennyire a mini ökoszisztémának szüksége lesz. Ugyanis nem célszerű túlöntözni, hiszen a palackot hosszú időbe telhet kiszárítani – addigra már rég berohadhatnak a növények.

Ez a mennyiség jóval kevesebb, mint amennyit feltételeznénk, úgyhogy inkább többször keveset… A tizedik palackkert után ez már rutinná válik ☺️

Zárd le rögvest, hiszen nincs mire várnod

A palackkertet azonnal lezárhatod, hogy máris kezdődjön el a pára képződése. A rendszernek belül kell működnie. A külső feltételekből a fény és a naponta változó hőmérséklet van hatással a floráriumra, de ezek sem úgy, hogy a florárium nyitott állapotban hozzászokjon ezekhez a feltételekhez.

Nyitvatartani kizárólag akkor kell egy floráriumot, ha azt túlöntöztük.

Megosztás:

És a többi...

blank

Jónak lenni jó

A MiniKert Florárium is részt vesz a Jónak lenni jó 2024-es kampányban. Egy részvételi lehetőséget ajánlottunk fel egy Páros florárium készítés workshopra (35.000 Ft értékben),

Tovább olvasom »