A floráriummal kapcsolatos weboldalakon, fórumokban, csoportokban gyakran szóba kerül az ugróvillás, mint a florárium karbantartója. Mi magunk is írtunk már róla ebben a blogbejegyzésben: Hasznos élőlények a floráriumban
Nemzetközi florárium csoportban rendszeresen felbukkant a kérdés egy-egy agyonpenészedett vagy agyonpenészedett majd agyonszárított florárium fotója mellett:
Segítsetek mi történhetett a floráriumommal? Mit csináljak vele?
A válasz pedig szinte azonnal érkezett:
Tegyél bele ugróvillást!
Olyan kérdések is gyakran előfordulnak, hogy elkészítettem egy floráriumot muszáj-e tennem bele ugróvillást, és ha igen, honnan vegyek?
Úgy gondoltuk egyszer és mindenkorra helyre tesszük az ugróvillással kapcsolatos téveszméket és gondolatokat, és extrém körülményeket teremtve kísérletet végzünk.
A málna kísérlet
Ha az ember általában tisztán dolgozik, akkor nem is olyan egyszerű feladat egy floráriumban direkt előidézni az extrém mennyiségű penészt… ehhez egy szem málnát hívtunk segítségül, ami köztudottan gyorsan penészedik.
Egy üres nutellás üvegbe készült el a kísérleti beültetés. Tiszta üveggel, tiszta kavics réteggel, aktív szénnel és néhány növény hajtással készült el a florárium. Párnafű és fittónia került bele.
Ezután tettük bele a málnát, egy-két centiméterre a növényektől.
A málna szépen lassan penészedésnek, rothadásnak indult a párás környezetben. Megvártuk, amíg a penész átterjedt a növényekre is, de legalább az egyikre.
Ekkor vetettük be az ugróvillás csapatot.
Ugróvillásaink boldogan vetették magukat a málnára, és úgy láttuk, szaporodásnak is indultak. Szemmel láthatóan nagy bőségben állt rendelkezésükre a táplálék, így várnunk kellett, hogy mikor jutnak el a növényekig, pontosabban addig a párnafűig, amelyiken már szép bolyhos penész nőtt.
Nagyjából két nap múlva azt láttuk, hogy bár a málna még mindig ott penészedik középen, és egyre érdekesebb színt vesz fel, a párnafűről eltűnt a penész.
A korábban penészes levél lényegében elhalt, nyilvánvalóan soha nem lesz már olyan, mint a kezdetekben, de a növény többi része életképes maradt.
A folyamat képekben:
Saját kísérletünkkel igazoltuk kiindulási feltevésünket, vagyis azt, hogy egy nagy mértékben penészes floráriumot mégha meg is tudnak menteni a teljes kipusztulástól az ugróvillások, nyilvánvalóan versenyt futnak az idővel, és nagy valószínűség szerint a növények többé nem válnak a lakás díszévé.
Ebből az következik hogy minden florárium igényel odafigyelést és ahogy blogbejegyzésünkben már írtuk: a zárt florárium gondozásmentes, de nem odafigyelés mentes! Egy floráriumban nem egyik pillanatról a másikra keletkezik annyi penész, hogy az már visszafordíthatatlan legyen…
Florárium készítési gyakorlatunk, amiben ragaszkodunk a létező legnagyobb tisztasághoz – például mossuk a köveket és a spagnum mohát is, és kellékként ilyen tisztaságban áruljuk a webshopban – teljes mértékben helytálló.
Floráriumainkba egy kisebb ugróvillás csapatot is telepítünk. Általában véve a virágföldek tartalmaznak ugróvillásokat. Éppen ezért egy másik, sokszor olvasott tanács, miszerint a földet ki kell sütni és sterilizálni kell, pont ezeket az élőlényeket pusztítja el, nyilvánvalóan sok hasznos lebontó baktériummal együtt.
Két tévhit megcáfolva:
A fülig penészes floráriumon segítenek az ugróvillások!
Ha nem akarsz penészt a floráriumba, süsd ki a földet sütőben!