A floráriumba nem az alapján választunk növényt, hogy mi tetszik, hanem hogy a növénynek milyen igényei vannak, mit szeret, milyen módon növekszik.
A fenti kijelentés evidenciának tűnhet, mégsem az! Lehet vásárolni is olyan floráriumot – nem a MiniKertnél… -, amelyben egyetlen összeültetésben van egy nedvességet és párát kedvelő növény és egy pozsgás… A készítő fel is hívja rá a figyelmet, hogy az egyiket sűrűn kell locsolni, a másikat ritkán. A “hogyan szeparáltuk el a két növény gyökérzetét és földjét” kérdésre nem térnek ki… Mi fog itt történni? Vagy kiszárad a párakedvelő, vagy berohad a pozsgás.
Floráriumi növénytípusok
A floráriumokba való növényeket alapvetően 3 csoportba sorolhatjuk:
- magas páratartalmat és folyamatos nedvességet igénylő növények – őket ültetjük jellemzően zárt floráriumba, amelyet lévén önfenntartó rendszer, nem kell locsolni
- nedvességet és páratartalmat kisebb mennyiségben igénylő növények – ők a nyitott floráriumok növényei, amelyeket hetente 2-szer, 3-szor is kell locsolni
- szárazságtűrő pozsgások, kaktuszok – nyitott floráriumba passzoló növények, amelyeket ritkán kell locsolni
“Átjárás” az első két csoport között lehet.
Helyzetünket még tovább árnyalja, hogy a növények fényigényével is számolnunk kell.
Tökéletes florárium növény: trópusi, törpe vagy talajtakaró
A florárium egész évben a lakásban van, így tehát hasonló a klasszikus szobanövényekhez. A lakás hőmérséklete egész évben szinte állandó (tekintsünk most el a nyári hőségriadóktól), ezáltal a trópusi klímának felel meg a környezet. Sajnos a fűtés miatt előfordulhat, hogy a hőmérséklet ugyan trópusi, de a páratartalom nem, ezáltal tehát sokszor gondoskodni kell a növények környezetének párásításáról. A zárt florárium ezt megteszi önmagától, a nyitott florárium pedig formájából adódóan jobban megtartja a párát, mint a cserépben tartott növény.
A floráriumi növény is nő! A növény pedig igyekszik akkorára nőni, amit számára a genetikája diktál. A nagyobb méretűre növekvő növények valamennyire a tápanyag mennyiségével tarthatók kordában, de tudomásul kell venni, hogy egyesek kinőhetik a floráriumot.
Nyilvánvalóan előfordul, hogy használunk nagyobb méretűre növő növényt is, hiszen a kompozíció megkívánhatja. A kompozíció megmaradhat akár hónapokig is, és nem növi ki az üveget.
Ideális floráriumi növénynek a
- törpe növésű fajták, illetve a
- talajtakaró növények tekinthetők.
Miért nem jó a kerti növény floráriumba?
A kerti növények nem valók floráriumba, különösen ha hosszú távra tervezzük a floráriumot. Mi ennek az oka?
A mi éghajlatunkon a növények 4 évszakos növények. A téli időszak a növény számára a pihenés időszaka. Ha egy növényt beviszünk a meleg szobába, azt fogja gondolni, hogy örökké nyár van, így hamarosan kimerülhet és elpusztul.
Gyakran használt floráriumi növények
A MiniKert weboldalon mi összegyűjtöttük azokat a növényeket, amelyeket már használtunk a különböző beültetésekben: Floráriumi növények. Nem mindegyik ideális, akadnak köztük igazi sztárok és nagyon nehezen beszerezhető különlegességek is. Természetesen a teljesség igénye nélkül emeljünk ki néhányat, amelyek hálás alanyok egy-egy floráriumi beültetéshez:
Fogalmazzunk úgy, hogy ezek azok a növények, amikkel nem lőhetünk nagyon mellé.
Mininövények, floráriumi növények beszerzése
Ha florárium készítésére adjuk a fejünket, és hosszas kutatást végzünk, mely növények ajánlhatók, netalán még angol nyelvterületen is utánaolvasunk, miket ajánlanak, pillanatokon belül rájöhetük, hogy bizony közel sem egyszerű ezek beszerzése.
A nagy kertészeti áruházakban relatíve kicsi a választék a mininövényekből, és ha nem ismerjük az összes szobanövényt, jól tesszük, ha növényfelismerő applikációval az okostelefonunkban megyünk vásárolni, mert a címkékről nem sok mindent fogunk megtudni… Így előfordulhat, hogy valamilyen monstrum növény ifjonc változatát vesszük meg miniként, és pillanatokon belül kinövi az üveget.
A fenti listánkban azokat a növényeket szerepeltettük, amelyek esetében talán egy picivel több esélyünk van a beszerzésre… Az is előfordulhat, hogy egy-egy normál cserépnyi növényt kell megvenni ahhoz, hogy néhány apró hajtását beültethessük.
Sok esetben előfordul, hogy egy-egy miniatűr növény csak szezonálisan érhető el. Például bejött az országba néhány kamionnyi kávécserje bögrébe ültetve, és ha az a készlet kifogy a kereskedőktől, se égen, se földön nem lehet már mini kávécserjét találni.

Ha te magad szeretnél floráriumot készíteni és növénybeszerzési problémákba ütköztél, keress meg minket, hátha van mozdítható, eladható készletünk bizonyos fajtákból!