Bevallhatjuk: imádnánk egy petrezselyem vagy bazsalikom floráriumot csodás üveggömbben a konyhába! Egyszer talán ki is próbáljuk. Bár a petrezselyem mondjuk hosszú gyökeret ereszt… Kedvenc koktélparadicsomunk pedig 70-80 centire is megnő…
De a helyzet az, hogy nemcsak a tépőzárat köszönhetjük az űrkutatásnak! Az űrben végzett kísérletek eredményeiről már írtunk a légtisztító növények kapcsán, és a növénynevelő LED lámpák is szóba kerültek már. Ezt már csak speciális táptalajokkal kellett kiegészíteni ahhoz, hogy összeálljon a…. tádááá….
kapszulás minikert, az okos növénynevelő cserép!
Hovatovább több gyártótól és számos verzióban, méretben, okosságban is elérhetőek ezek a termékek. Cikkünk írásakor íme a kategória top termékei az Alza.hu okos virágcserepek kategória oldalán:
Hogyan működik a smart garden (okos szobakert)?
Az okos szobakertek, minikertek a hidropónia elvei szerint működnek.
A hidroponika vagy hidropónia a növénytermesztés azon módja, amely nem talaj közvetítésével, hanem tápfolyadék használatával működik. A talajt például perlit, kavics vagy kőzetgyapot helyettesíti, amelyet a tápoldat könnyen átjárhat, vagy ha a talaj szilárdságának biztosítására nincs szükség, akkor a termesztés közvetlenül a tápoldatban is lehetséges. Természetes körülmények között a csapadék a termőföld közvetítésével dúsul tápanyagokkal és jut el a gyökerekhez, de maga a talaj nem létszükséglet a növény fejlődése számára. Ha mesterségesen gondoskodunk a tápoldat megfelelő összetételéről és a gyökerekhez való eljuttatásáról, a termőföldre nincs szükség. Szinte bármely földben termő növény fejlődik hidroponikus körülmények között, de növényenként eltérő az alkalmazhatóság mértéke. (Wikipédia)
Röviden: adott a növénymag valamiféle minitartályban, egy vizesedény és egy lámpa. Márkától és ártól függően van okossá téve a rendszer mindhárom kulcsfontosságú eleme.
Praktikusan tehát a következőképpen épül fel egy okos virágcserép rendszer:
- a növények magjait leginkább kapszulákba helyezik, vagy valamilyen növényi rostból készült pohárkába, toronyra
- a kapszula vagy tömörített rost beleér a vízbe, amely egy tálban vagy tálcában helyezkedik el
- a nedvszívó anyag – ha az van – felszívja a vizet, ezáltal vízhez juttatja a növényt
- a prémium kategóriás okoskerteknél egy tálcába helyezett lyukas lap szolgál a növények elhelyezésére – a tálca automatikus szivattyús rendszerrel van összekötve egy nagyobb méretű víztartállyal, a víz pedig a tálcában, a növények magjait rejtő kapszulák körül áramlik
- a növények fölé egy megvilágító LED lámpa hajlik, amelynek magassága állítható, működése a prémium kategóriában automatikusan szabályozott, a megvilágítás színe pedig sok termékváltozat esetében a növény fejlődését elősegítő tartományban van – vagy akár fehér és rózsaszín (full spektrum) egyaránt található a lámpatesten
- a víztartályt 2-3 hetente kell feltölteni, illetve a vizet kicserélni, hogy ne poshadjon be
- a készülék WIFI segítségével kommunikál az okostelefonos alkalmazással, amely így jelzi a gazdi számára a páratartalmat, a vízszintet, a tápanyagok szintjét stb. (leginkább a prémium árkategóriás modelleknél)
A gyártók saját rendszereikhez “utántöltő” magokat is kínálnak, a legtöbb modell esetében a kávékapszulákhoz hasonló kapszulás kiszerelésben.
Hogy működik az, ami nem kapszula?
Általában asztalra helyezhető változatok vannak, de akadnak olyanok is, amelyekből több is egymásra helyezhető, lehetővé téve a hely jobb kihasználását.
Milyen növények termeszthetők az intelligens minikertekben?
A gyártók folyamatosan azon dolgoznak, hogy egyrészt szélesítsék a készülékek választékát, de természetesen lehetővé tegyék azt is, hogy minél többféle növény közül válogathasson az, aki megvásárolja a smart garden-t. A vevő pedig elgondolkodhat, milyen növényből elég egyetlen tő, hogy a hobbin túl akár még “konyhai értéke” is legyen a megtermelt zöldségnek vagy gyümölcsnek.
- fűszernövények – ők az abszolút nyertesek, hiszen kevés kell belőlük, frissen használva intenzív ízeket adnak az ételeknek
- gyógyteák készítésére alkalmas növények
- bizonyos saláták és salátaként használható leveles növények (pl. rukkola)
- apró bogyós paradicsom
- eper
- ehető virágok
- csípős paprika
- zöldborsó
- dísznövények (fátyol aszparágusz, hálóslevél)
Egyes okoskerteknél üres “kapszulát”, ültetőközeget is vehetünk, és akár saját magjainkat is kipróbálhatjuk.
Mennyibe kerül egy smart garden?
Click & Grow
Az Alza.hu eladásai alapján a legnépszerűbb márka a Click & Grow. Kapszulás rendszer, amelynek megvilágítása típustól függően lehet sima LED-es vagy más spektrumú is. Ára a 35.990 Ft-tól indul.
(Forrás: Alza.hu)
Tregren T3
Cikkünk írásakor az okos mini konyhakert induló ára 23.000 Ft. Ez a Tregren T3 Kitchen garden modellje. (Forrás: Alza.hu)
Aspara
A prémium kategória képviselője az Aspara. Ő már nagyon okos és intelligens. Ára 120.000 Ft körüli.
Néhány smart garden márka
A hazai piacon is vásárolható már jónéhány márka jónéhány modellje.
Click & Grow – ültetőközeggel, kapszulával
Észtországban alapított vállalkozás. 2009-ben alapította Mattias Lepp, miután olvasott a NASA tanulmányairól.
Growgreen Aspara – hidropónia
Hong Kongban 2016-ban alapított cég. Ők elsősorban a prémium kategória gyártói.
Véritable – ültetőközeggel
Franciaországban, Lyon régiójában található a cég központja. Hűen a francia gasztronómia hagyományaihoz, talán az ő kínálatukban a legszélesebb a kínált növénymagok választéka francia oldalukon.
TREGREN – ültetőközeggel
2010-ben indított finn vállalkozás. Óriási termékválasztékkal rendelkeznek. Az alacsony árkategória versenyzői. Legolcsóbb, legegyszerűbb készülékeiket talán túlzás is okoskertnek nevezni, vagyis ennél a terméknél az okos kiskertészek szerepe erősen előtérbe kerül.
Pret a Pousser
Francia cég, design-jaik a többiekével ellentétben a virágcserepekre emlékeztetnek. Víztartályba belecsobbantott szubsztrátos tároló, ami felett lámpa található.